Inferno Henriho-Georges Clouzota v Kine Lumière (21|04|18:15)

Inferno / L'enfer d'Henri-Georges Clouzot / Francúzsko * 2009 * 94 min * dokument
 
Réžia: Serge Bromberg, Ruxandra Medrea • Scenár: Serge Bromberg • Kamera:  Irina Lubtchansky, Jérôme Krumenacker • Hrajú: Romy Schneider, Bérénice Bejo, Serge Reggiani, Jacques Gamblin, Dany Carrel, Maurice Garrel

Slávny nedokončený film režiséra Henri-Georgesa Clouzota, zostal skrytý pred svetom od roku 1964, kedy bol tento projekt ukončený. Malo ísť o jeden z revolučných momentov v kinematografii, režisér Clouzot sa ponoril do experimentovania s obrazom a formou, ústrednou témou filmu mala byť žiarlivosť. Keď vdova po Clouzotovi poskytla filmový materiál z nakrúcania, vznikol v roku 2009 film, ktorý je rekonštrukciou a približuje divákom možné vyznenie a vizuálnu stránku tohto „pekelného“ filmu. Romy Schneiderová mala vo filme stvárniť rolu uhrančivej mladej ženy Odette.  Film získal Cézara za najlepší dokumetárny film roku 2010.

Film je premietaný v rámci spomienky na herečku Romy Schneiderovú, ale zároveň predznamenáva cyklus Pocta režisérovi Henri-Georgesa Clouzotovi, ktorého štyri fimy budú v kine Lumière premietnuté v máji 2019. Film je premietaný v spolupráci s Francúzskym inštitútom v Paríži.

nedeľa 21. apríla 2019 o 19.00, Kino Lumière, K3, Špitálska 4, Bratislava, v pôvodnom znení s anglickými titulkami