Pohľad späť na návštevu Oravskej galérie a schôdzu o Cene Imra Weinera-Kráľa na rok 2019 (16|05)

Vo štvrtok 16. mája 2019 sa jeho excelencia pán Christophe Léonzi, veľvyslanec Francúzska na Slovensku a zástupca Francúzskeho inštitútu na Slovensku vybrali spoločne na Oravu, aby sa tu zúčastnili schôdze s prezentáciou kandidátov a voľbou laureáta Ceny Imra Weinera-Kráľa (IWK) za rok 2019.

Samotnému rokovaniu predchádzala prehliadka Oravskej galérie v Dolnom Kubíne a Kaštieľa Kubínyi vo Vyšnom Kubíne, ktorú pre hostí z Bratislavy zabezpečil Spolok priateľov Imra Weinera-Kráľa. Oravská galéria v Dolnom Kubíne patrí medzi najlepšie galérie na Slovensku a počtom návštevníkov je druhou najnaštevovanejšou. V jej depozitároch je uložených približne 9000 výtvarných diel a umeleckých predmetov.

Počas približne 3 hodiny trvajúcej prehliadky galérie s pútavým výkladom samotnej riaditeľky pani Evy Ľuptákovej si pán veľvyslanec i komisia ceny IWK prezreli stálu expozíciu galérie s vynikajúcim výberom slovenského umenia od 15. storočia až po súčasnosť, výber tradičného ľudového umenia, expozíciu umenia ľudového rezbárskeho majstra Štefana Siváňa i výstavu "Posledná večera" akademického maliara Stana Lajdu, rekonštrukcie slávnej fresky Leonarda da Vinciho.

Po prehliadke Oravskej galérie sa celá delegácia presunula do Vyšného Kubína aby si tu prezrela malebný Kaštieľ Kubínyi po rekonštrukcii. Program výjazdu bol zvŕšený slávnostným obedom v reštaurácii Amalia pri kaštieli po ktorom nasledovalo samotné rokovanie o kandidátoch a výber laureáta Ceny Imra Weinera-Kráľa za rok 2019.