Cena Imra Weinera-Kráľa 2019 pre francúzsku maliarku a galeristku Pascale Courbot (5‑30|11)

Laureátkou Ceny Imra Weinera-Kráľa za rok 2019 je francúzska maliarka a galeristka Pascale Courbot. Vo svojej Galérii Lehalle situovanej vo štvrti pod parížskou Eifelovkou už tridsať rokov pravidelne vystavuje umelcov z celého sveta, medzi ktorými sú zastúpení i viacerí výtvarníci zo Slovenska. Významne sa podieľala i na usporiadaní  bilaterálneho výstavného projektu "Dialógy Francúzsko-Slovensko" prezentovaného najprv vo Francúzsku v roku 2015 a na Slovensku v roku 2018. Výraznou mierou tak napomáha kultúrnej výmene v oblasti výtvarného umenia medzi oboma krajinami.

Pri príležitosti slávnostného odovzdania Ceny IWK 2019 laureátke, Francúzsky inštitút vo svojej výstavnej galérii priblíži jej tvorbu výstavou s názvom Mnohoraké obzory.

5. – 30. november 2019, Galéria Francúzskeho inštitútu, Sedlárska 7, Bratislava

 

Cena Imra Weinera-Kráľa je exkluzívnou poctou pre významné osobnosti, ktoré prispievajú k rozvoju Francúzsko-slovenskej kultúrnej spolupráce, k dialógu týchto dvoch krajín. Udeľuje sa ako uznanie zásluh o významný kultúrny alebo spoločenský počin a prínos k zbližovaniu národov Slovenska a Francúzska. Je vyzdvihnutím tvorivého ducha a spoločenskou i morálnou odmenou za mimoriadne ľudské výkony v oblasti kultúry.

 

Od roku 2014 Cenu Imra Weinera-Kráľa spoločne vyhlasujú, organizujú a udeľujú občianske združenie Spolok priateľov Imra Weinera-Kráľa a Francúzsky inštitút v Bratislave v spolupráci s Asociáciou teoretikov, kritikov a historikov výtvarného umenia na Slovensku. Toto ocenenie sa udeľuje pod záštitou Veľvyslanca Francúzska v Slovenskej republike J. E. p. Christopha Léonziho.

Cenu Imra Weinera-Kráľa v bronze vytvoril akademický sochár, docent Milan Lukáč.

 

 

 

 


Pascale Courbot

Výstava MNOHORAKÉ OBZORY
 

« Na diela tejto výstavy sa pozerám ako na stopy rôznych etáp, ktoré som zažila počas svojho života.

Popisujú „moje raje“: šíre krajiny, v ktorých sa stretávajú radosti i ťažkosti , úspechy i omyly. Je to niekoľko spomienok, fragmentov času, ktorý mi bol udelený.

Po strate mojej rodnej krajiny bola maľba mojou cestou, mojou útechou, no i mojím kompasom a talizmanom.
Umožnila mi komunikovať nad rámec slov, často klamlivých s ľudmi odlišného pôvodu i kultúry a vytvoriť si skutočné cesty poznanie a lásky.

Táto výstava je poctou môjmu manželovi Thomasovi Schreiberovi a priateľstvu, ktoré nás spája so Slovenskom prostredníctvom sochára Milana Lukáča. »

 

Životopis

Pascale Courbot sa narodila v Alžírsku v roku 1941. Maľuje s vášňou, ktorá naviguje jej život a vedie ju v tvorbe už od mladého veku.
Poprvýkrát vystavovala v galérii v Paríži v roku 1980. Následne vystavovala po celej Európe i po svete a v roku 2006 bola ocenená vyznamenaním Chevalier des Arts & des Lettres (Rytier radu umenia a literatúry).
Farba je silnou stránkou jej maľby a svetlo, ktoré z nej vyžaruje zahaľuje formy natoľko, že sa v ňom akoby rozpúšťajú, bez toho však, aby tým utrpela pevnosť stavby.
Jej maľba je vytvorená z priehľadných vrstiev, lazúrovania a gumáže, kde vibrujúce farebné odtiene vytvárajú svetelené efekty zahaľujúce obrysy a dávajúce im takto život a pohyb.
Pascale Courbot skúma prostredníctvom svojich plátien jednotu seba a druhého. Pre ňu je umelecká tvorba spôsob poznávania a mystického hľadania absolútna.

Od roku 1984 vystavuje v parížskom Grand Palais, ako členka salónov Salon d’Automne & du Salon des artistes Français, ART EN CAPITAL, Salon du Dessin et de la Peinture à l’Eau
Od roku 1978 sa zúčastňuje mnohých kolektívnych výstav v Rakúsku, Bulharsku, Kanade, Maďarsku, Francúzsku, USA…

Ocenenia
Chevalier des Arts & Lettres, Médailles des Hauts de Seine, Salon de Levallois-Perret, Médaille de la Mairie du XVIème, Prix Prestige et Beauté de Paris, Médaille de la Ville de Senlis, Prix du Concours National du Lions Club, Grand Prix de la Châtonnière

Zastúpenie v zbierkach
Société Générale, Fondation Hewlett-Packard, Mairie de Levallois-Perret, Art Dialogue, AXA, Ben Jaber Group, Hôtel Méridien, E.C.CF, Musée de Varna, Musée National de Sofia, Musée Municipal des Spahis, Senlis, Banque BNP Paribas, Société Aptus, Open Relations, Le Journal francophone de Budapest, Fondation Européenne Saint Martin de Tours Protestantisme & Images, Villes de Senlis, Abbaye de Moncel

 

Fotogaléria z podujatia

 

Reportáž z podujatia v rámci relácie Štúdio Kultúra z 12. novembra 2019 na TA3 (od času 19min25s)