Nežná revolúcia 30 rokov po... s Klubom 89 (12‑16/11)

Ilustračné foto.(Zdroj: TASR)

S cieľom pripomenúť si 30. výročie Nežnej revolúcie a udalosti novembra 1989 v bývalom Československu pripravuje Klub 89, o.z., v spolupráci s ďalšími organizáciami a inštitúciami rad zaujímavých podujatí.

12. a 13. november

Konferencia „Annus mirabilis“ 1989 a "Slovensko - Od totality k demokracii"

Cieľom tejto medzinárodnej vedeckej konferencie, ktorej organizátorom je Ústav pamäti národa, je priblížiť najnovšie výsledky historiografického výskumu spojené s pádom komunistických režimov v medzinárodnom kontexte. Na príprave a realizácii konferencie sa podieľajú členovia Klubu 89. Na konferencii vystúpi francúzsky historik Étienne Boisserie.

📍 Historická budova NR SR

14. november | 17h

Výstava November '89

Komplexný múzejný výstavný projekt ohraničený Nežnou revolúciou a prvými slobodnými voľbami v júni 1990 bude spojený s multimediálnym programom, audiovizuálnymi prezentáciami a videozáznamami s osobnosťami novembra '89. Hlavným organizátorom projektu je Slovenské národné múzeum.

📍 Bratislavský hrad - vernisáž výstavy

15. november

Celoštána súťaž pre školy - November '89 a MY

Vyhodnotenie súťaže žiakov a študentov sa uskutoční formou celodennej akcie 15. novembra. Súčasťou podujatia, v rámci ktorého sa odovzdávajú ocenenia jednotlicom aj víťazným tímom, bude beseda žiakov s aktérmi Nežnej revolúcie.

Akcia vyvrcholí Spomienkovým večerom obohateným o kultúrny program za účasti pozvaných hostí Novembra '89. Akcia November '89 a MY je súčasťou celonárodného viacročného projektu iniciovaného Klubom 89 „Naša nedávna história“, podporeného Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Francúzsky inštitút na Slovensku do súťaže venoval dve spiatočné letenky do Paríža, ktoré ako špeciálnu Cenu prof. Pišúta, odovzdá J. E. pán Christophe Léonzi, veľvyslanec Francúzska na Slovensku spolu s manželkou profesora Pišúta, pani doc. Nevenkou Pišútovou.

📍 Primaciálny palác Bratislava

16. november | 19h

Slávnostný koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie

V predvečer výročia Nežnej revolúcie sa uskutoční koncert, na ktorom vystúpia populárni speváci, hudobné skupiny a významné osobnosti kultúrneho a spoločenského života na Slovensku. Na koncerte sa zúčastnia mnohí z aktérov Novembra '89.

📍 Slovenské národné divadlo