Výstava "Peter a Lucia" ilustrátorky Jany Hrčkovej-Stankovianskej (10|12‑10|01)

Výstava predstaví ilustrácie k rovnomennej novele francúzskeho spisovateľa Romaina Rolanda zo štetca slovenskej ilustrátorky Jany Hrčkovej-Stankovianskej. Tento príbeh lásky z prvej svetovej vojny je známejší skôr slovenskému čitateľovi ako francúzskemu, lebo na Slovensku už dlhé roky figuruje v zozname povinného čítania pre stredné školy a gymnáziá. I ilustrácie prezentované na tejto výstave vznikli netradične k jednej z epizód vzdelávacieho programu Baštrng populárneho slovenského herca Michala Kubovčíka, ktorý formou krátkych videí príťažlivých pre mladú generáciu prináša študentom résumé známych literárnych diel zaradených práve do zoznamu povinného čítania. Okrem ilustrácií k dielu Peter a Lucia autorka predstaví i výber svojich ilustrácií z knižnej tvorby pre deti.

Kurátorka: Mária Horváthová

Od 10. decembra 2019 do 10. januára 2020, Galéria Francúzskeho inštitútu, Sedlárska 7, Bratislava

Vernisáž v utorok 10. decembra o 17.00

 

Jana Hrčková Stankovianska je grafičkou a knižnou ilustrátorkou. Od ukončenia štúdia na VŠVU, konkrétne na katedre grafiky, v ateliéri Prof. Dušana Kállaya, renomovaného grafika a ilustrátora, ilustrovala 15 knižných a učebnicových titulov a dve audiovizuálne diela v rámci projektu Baštrng.
Svoju grafickú a knižnú tvorbu prezentovala na viacerých kolektívnych i autorských výstavách- v Bratislavskej Bibiane a Slovenskej výtvarnej únii, v Galérii umenia v Nových Zámkoch, Galérii Fontána v Piešťanoch, v záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici, v Múzeu slovenských národných rád na Myjave...

Okrem ilustrácií k dielu Peter a Lucia výstava v galérii Francúzskeho inštitútu ponúkne k nahliadnutiu výber z knižnej ilustrácie autorky, ktorá vznikla v spolupráci s viacerými vydavateľstvami a ide o knihy určené detskému čitateľovi. Sú nimi napríklad: kniha od L. N. Tolstoja, Rozprávky a bájky, vydavateľstvo Petit press, Bratislava, kniha od Jana Vladislava, O pasáčkovi a zámku na zlatých řetězech, Nakladatelství Albatros, Praha či kniha od Petera Gibeya, Rozprávky pre moje bobuľky, Vydavateľstvo Matice slovenskej, Martin.