Výstava "Bol som doma a čakal na dážď" (vernisáž 16. apríla 2013)

« BOL SOM DOMA A ČAKAL NA DÁŽĎ »
Kurátorka výstavy: Silvia Van Espen

Výstava 8 slovenských a českých súčasných maliarov
Vernisáž 16. apríla 2013 o 18.00
Výstava od 17. apríla do 19. mája 2013
Galéria Francúzskeho inštitútu, Sedlárska 7, Bratislava

Ambiciózna výstava v dôvernej atmosfére. "Bol som doma a čakal na dážď" je reakciou na článok, ktorý pre marcové číslo časopisu Artpress (2013) napísala Silvia Van Espen. Autorka článku prináša panorámu súčasnej maľby na Slovensku a v Českej republike. Francúzsky inštitút na Slovensku jej ponúkol možnosť priblížiť prostredníctvom tejto výstavy hlavné línie jej práce, aby sa o nej mohla bližšie dozvedieť aj slovenská verejnosť.

"Aby som bola úprimná, dlho som bojovala s napísaním tohto článku. Premýšľala som, do akej miery budem schopná opísať umeleckú scénu, ktorá je v Európe málo známa. Rozhodla som sa, že sa zameriam na maľbu, ktorú poznám najlepšie, keďže sa jej už niekoľko rokov profesionálne venujem. Prostredníctvom diel osmich autorov, prechádzajúc viacero desaťročí, som sa pokúsila poukázať na bohatstvo a rozmanitosť slovenského a českého maliarstva. […]. Zamerala som sa na niekoľko prvkov, ktoré z môjho pohľadu najlepšie opísujú prácu tej ktorej generácie.

— Silvia Van Espen

Celý článok publikovaný v časopise Artpres o súčasnej maľbe na Slovensku a v Českej republike po francúzsky a po anglicky.

Artpress je vo Francúzsku významným časopisom o súčasnom umení a v Európe patrí k jedným z najdôležitejších časopisov o umení. Pod vedením kritičky a spisovateľky Catherine Millet časopis prednedávnom oslávil 40 rokov od založenia .

Výstava predstaví diela nasledovných umelcov : Jiří David, Andrej Dúbravský, Martin Gerboc, Vladimír Houdek, Juraj Kollár, Vladimír Ossif, Jiří Petrbok, Ján Vasilko.

 

Popis výstavy (Silvia van Espen)

 

Francúzsky inštitút bude v tomto kontexte pokračovať a už v júni predstaví výstavu o súčasnej francúzsko-slovenskej maľbe – Pekná maľba je za nami, ktorá sa bude konať v priestoroch Pisztoryho paláca. Kurátormi výstavy budú Eva Hober a Ivan Jančár.

Fotografie z vernisáže

 

Ďalšie fotografie môžete nájsť na Facebookovej stránke.