Medzinárodná konferencia "50 rokov Elyzejskej zmluvy : Iná Európa bola možná" (14. mája 2013)

 

V roku 2013 si pripomíname 50. výročie podpisu Elyzejskej zmluvy medzi Francúzskom a Nemeckom a zároveň 20. výročie vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Obe tieto výročia ponúkajú ideálnu príležitosť reflektovať budúcnosť Európskej únie cez diskusiu o význame francúzsko-nemeckej spolupráce a jej vnímaní na Slovensku. Vzhľadom na to, že všetky tri krajiny zdieľajú priestor so spoločnou menou v rámci väčšej EÚ, musia tiež spoločne uvažovať o ekonomických, politických aj demokratických dôsledkoch súčasnej krízy a o budúcnosti európskeho projektu.

Hlavným podujatím bude medzinárodná konferencia v Bratislave pod názvom „50 rokov Elyzejskej zmluvy : Iná Európa bola možná“ o politickom a ekonomickom vplyve francúzsko-nemeckých vzťahov a ich vnímaní v Strednej Európe, ktorá sa bude konať 14. mája v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Konferenciu organizujú Francúzsky inštitút na Slovensku, Francúzske veľvyslanectvo na Slovensku a Nemecké veľvyslanectvo na Slovensku v spolupráci s portálmi EurActiv.sk a Jetotak.sk.

Týchto diskusií sa zúčastnia významné francúzske osobnosti :

 • Alain Lamassoure (FR), predseda Výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet, poslanec Európskeho parlamentu, bývalý minister pre európske záležitosti,
 • Jean-Marc Daniel (FR), ekonóm, profesor na Vysokej ekonomickej škole - ESCP Europe, riaditeľ časopisu Sociétal a redaktor denníka Le Monde
  rozhovor EurActiv.sk s pánom Jean-Marc Daniel

Okrem nich budú prítomní :

 • Iveta Radičová, bývalá predsedníčka vlády Slovenskej republiky ;
 • Günter Verheugen (DE), bývalý podpredseda Európskej komisie a komisár pre rozširovanie ;
 • Wolfgang Roth (DE), ekonóm, bývalý viceprezident Európskej investičnej banky ;
 • Juraj Draxler, ekonóm.

Jednotlivé diskusie budú prebiehať v dvoch paneloch :

 • Prvý panel - Súčasný politický vývoj v EÚ : vnímanie súčasnej inštitucionálnej štruktúry EÚ, jej dôsledky pre spravovanie EÚ a demokratickú legitimitu, projekty budúcej Európy a ciele politickej integrácie.
 • Druhý panel - Súčasný socioekonomický vývoj v EÚ : udržateľnosť európskeho hospodárskeho a sociálneho modelu, správa a riadenie eurozóny, spoločné rozpočtovanie, Európa a globalizácia, krízové scenáre.

 

Jazykmi konferencie bude slovenčina, nemčina a francúzština a konferencia bude simultánne tlmočená do všetkých troch pracovných jazykov.

 

Program Konferencia 14. mája 2013

 

Konferencia sa koná za podpory Francúzsko-nemeckého fondu a Francúzskeho Inštitútu.

 

Chcete sa zúčastniť konferencie ? Povinná registrácia do 10.05.2013 na registration@euractiv.sk alebo prostredníctvom registračného formulára.

 

 • J.E. Jean-Marie Bruno, Francúzsky veľvyslanec na Slovensku
 • Iveta Radičová, Günter Verheugen a Michal Havran
 • Günter Verheugen a Iveta Radičová
 • Wolfgang Roth, Juraj Draxler, Jean-Marc Daniel a Radovan Geist.

 

Rozhovor EurActiv.sk s veľvyslancom Francúzska na Slovensku Jeanom-Marie Brunom a veľvyslancom Nemecka na Slovensku Axelom Hartmannom :