Praktické informácie

Cestujete do Francúzska? Zozbierali sme pre Vás niekoľko užitočných informácií, vďaka ktorým sa môžete na cestu lepšie pripraviť.

Cesta do Francúzska

Zo Slovenska do Francúzska sa môžete jednoducho dostať:

Foto: ADP
 • lietadlom:
 • autobusom so spoločnosťou Eurolines
 • autom - cestu si môžete naplánovať na stránke ViaMichelin

Cestovanie po Francúzsku

Po Francúzsku sa môžete voľne pohybovať autom, ak je váš pobyt kratší ako 6 mesiacov a ak máte platný vodičský preukaz, technický preukaz a doklad o poistení vozidla. Navyše viaceré spoločnosti autá aj prenajímajú, nájdete ich na letiskách a väčších autobusových a vlakových staniciach.

Foto: SNCF-CAV-Fabbro Urtado

Jednoducho sa všade dostanete aj vlakom, sieť vlakov je veľmi hustá a železničné spojenia sú po celom území Francúzska veľmi dobre zabezpečené (pozor, pred nástupom do vlaku si nezabudnite cestový lístok označiť!).

Diaľkové autobusy sú tiež, hlavne medzi mladými cestovateľmi, dosť vyhľadávaným dopravným prostriedkom. Spoločnosť Eurolines už niekoľko rokov prevádzkuje vnútroštátne linky, ktoré spájajú viaceré väčšie francúzske mestami.

Navyše, v blízkosti viacerých miest sú medzinárodné letiská s pravidelnými letmi z a do Paríža. Spoločnosť Air France zabezpečuje lety medzi viacerými veľkými mestami a Parížom viackrát za deň, let trvá v priemere jednu hodinu, ako aj medzi niektorými francúzskymi mestami (Bordeaux, Lyon, Marseille, Nice, Štrasburg, Toulouse).

Foto: Antoine Arraou / MAEE

Aj pri cestovaní v rámci jedného mesta máte viacero možností. Vo všetkých mestách je vyvinutá bohatá autobusová sieť. Niektoré z miest (Paríž a Ile-de-France, Lyon, Marseille, Toulouse, Lille, Nice, Rennes...) majú tiež metro a/alebo električky. Sieť mestskej hromadnej dopravy ponúka čím ďalej tým viac službu požičovne verejných bicyklov a približne desať aglomerácií tiež za posledné roky zaviedlo požičovne elektrických vozidiel so samoobslužným prístupom. 

Cestujte lacno s covoiturage!

Covoiturage je systém organizovanej dopravy automobilom, za účelom rozdelenia si ceny pohonných hmôt medzi cestujúcimi. Tento systém má za cieľ uskutočniť spoločne vybranú trasu viacerých cestujúcich pri čo najnižších nákladoch.

Cestovať môžete buď ako spolujazdec, alebo byť vodičom. Vodič prijíma od spolujazdcov peniaze prostredníctvom web stránky blablacar.fr. Tento spôsob je relatívne bezpečný, na danej stránke je povinnosť registrácie. Po uskutočnení cesty si účastníci vymieňajú hodnotenia, ako sa s nimi cestovalo. Čím máte hodnotenia lepšie, tým viac si Vás vyberajú za spolujazdca, resp. vodiča.

Ako to funguje?

 • registrácia na blablacar.fr
 • výber cesty na konkrétny dátum a čas (napr. Paríž - Lyon)
 • zaplatenie poplatku na stránke (suma je blokovaná až do Vášho príchodu do cieľového mesta, kedy dáte, ako spolujazdec, šoférovi špecifický kód, ktorý Vám príde smskou. Vďaka kódu sa peniaze odblokujú, šofér príjme peniaze)
 • ohodnotíte spolucestujúcich na webstránke

Užitočné stránky:

Ubytovanie vo Francúzsku

Francúzske mestá a dediny ponúkajú širokú škálu ubytovacích zariadení. K hlavným turistickým formám ubytovania patria hotely alebo apartmánové rezidencie, dovolenkové mestečká, ubytovanie pod šírym nebom (kempy, rezidenčné parky a rekreačné areály), sezónne ubytovanie, bed and breakfast, nocľahárne a hostely.

Zdravotná starostlivosť vo Francúzsku

Slovenskí občania poistení na Slovensku, ktorých pobyt vo Francúzsku je dočasný, majú, rovnako ako všetky osoby poistené v jednom z členských štátov EÚ, nárok na potrebnú zdravotnú starostlivosť vo Francúzsku.

Pred ošetrením musia záujemcovia predložiť preukaz totožnosti a európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP), prípadne náhradný certifikát k európskemu preukazu.  EPZP (resp. náhradný certifikát k EPZP) poskytuje jeho držiteľom rovnaké práva na ošetrenie ako osobám poisteným vo Francúzsku: osoba hradí len tú časť nákladov, ktorú by si hradila osoba poistená vo Francúzsku bez uzavretého doplnkového zdravotného poistenia.   

CAF - sociálne a rodinné príspevky, príspevok na bývanie študentom

La Caisse d’allocations familiales - Pokladnica pre rodinné príspevky je inštitúcia, ktorá posiela finančnú pomoc na rodinné, sociálne účely a ubytovanie.

Inštitúcia Vám môže po vypočítaní Vaších práv zaslať mesačne finančné prostriedky determinované zákonom. Túto službu môžu využiť aj študenti, ako aj študenti na výmenných pobytoch, napríklad Erasmus+ a iné.

Viac na: www.slovaquie.campusfrance.org/sk/node/5864 

Ďalšie užitočné informácie

Inzeráty

 • www.leboncoin.fr - jedna z najznámejších stránok s inzerátmi vo Francúzsku prostrednítvom ktorej nakupujete, alebo predávate bez poplatku.

Počasie

Stravovanie a francúzska gastronómia

Zoznam urgentných telefónnych čísel

 • Medzinárodná linka tiesňového volania v Európe – 112
 • Hasiči – 18
 • Rýchla záchranná zdravotná služba – 15
 • Polícia – 17
 • Záchranná služba na mori – 1616
 • Všeobecná informačná linka – 118