Svetlá mesta / Lumières urbaines / City lights
Jérôme Borel, Alain Le Boucher, Michal Mráz a Natália Šimonová. Skupinová výstava dvojice francúzskych a dvojice slovenských výtvarníkov je spoločnou iniciatívou Francúzskeho inštitútu na Slovensku a Slovenského inštitútu v Paríži so zámerom predstaviť francúzsko-slovenský projekt s výraznými predstaviteľmi súčasného výtvarného umenia z oboch krajín. Projekt sa realizuje v spolupráci s Galériou Olivier Waltman v Paríži. Kurátori: Vladimír Beskid a Olivier Waltman.
![Svetlá mesta / Lumières urbaines / City lights](https://institutfrancais.sk/wp-content/uploads/2025/01/Alain-Le-Boucher-Regard-du-temps-1300x1000.jpg)
Od 31. januára do 5. marca 2025
Galéria Francúzskeho inštitútu na Slovensku
Sedlárska 7, Bratislava
Vstup voľný
Výstava s názvom „CITY LIGHTS / Lumières urbaines“ uvádza francúzsko-slovenský dialóg štvorice súčasných autorov/-rky, ktorí reflektujú dnešné mestské prostredie v komorných fragmentoch a detailoch. Maliar Jérôme Borel (1958) modeluje znepokojivé stretnutia tušenej figúry, „nahej“ architektúry vo vyprázdnenej krajine. Natália Šimonová (1995) prináša melancholické elementy mestskej periférie, kým Michal Mráz (1987) kriticky komentuje konzumnú spoločnosť dneška. K tejto maliarskej trojici sa pridáva francúzsky sochár Alain Le Boucher (1950) s elektronickými svetelnými rytmami objektov, ktoré vnášajú čaro minimalistických svetelných partitúr, nočných mestských štruktúr až po imaginárne vesmírne konštelácie…
Zároveň ide o predstavenie rozličných prístupov a médií: Borelove stíšené akrylové plochy, Mrázové streetartové šablóny a asfaltové škvrny striedajú Šimonovej koláže a frotáže hrdze, oleja i uhlíka a dopĺňajú desiatky LED svetiel elektronických Boucherovych objektov, levitujúcich v priestore.
Výstava tak prináša obohatené stretnutie silných autorských programov a intenzívny medzigeneračný dialóg, pri ktorom umelci „nasvecujú“ mestské vizuálne prostredie z rozličných uhlov a pohľadov…
Vladimír Beskid, Olivier Waltman
![](https://institutfrancais.sk/wp-content/uploads/2025/01/Jerome-Borel-La-maison-de-ma-niece-Acrylique-sur-toile-Acrylic-on-canvas-60-x-60cm-2022-537x532.jpg)
Jérôme Borel
Jérôme Borel objavil maľovanie po nehode v detstve. Spočiatku bol samouk, ale svoju prax zdokonalil štúdiom dejín umenia v Montreale. Jeho cesty do Džibutska, Neapola, Johannesburgu a Soweta mali hlboký vplyv na jeho tvorbu, ktorá bola živená širokou škálou stretnutí a skúseností. Ovplyvnený Jeffom Wallom skúma hranice tradície maľby a zároveň do nej integruje kritický rozmer. Jeho abstraktné aj figurálne diela vyvolávajú existenciálne otázky a nabádajú k hlbokej reflexii. Medzi prítomnosťou a vymazaním konštruuje bohaté a komplexné vizuálne vesmíry na pomedzí literatúry a filmu.
Narodil sa v roku 1959 v Gape, v súčasnosti žije a pracuje medzi Parížom a Fécampom.
Štúdiá: University of Montreal, Québec
Viac info: https://galeriewaltman.com/en/biography-jerome-borel
![](https://institutfrancais.sk/wp-content/uploads/2025/01/Alain-Le-Boucher-Regard-du-temps-537x413.jpg)
Alain Le Boucher
Alain Le Boucher už viac ako 20 rokov rozvíja svoj projekt série „Luchrones“, prácu na pomedzí sochárstva a vedecko-technickej reflexie. Informatiku tu umelec využíva na tvorivý „hudobný“ proces, pri ktorom vytvára diela s vysoko poetickým rozmerom.
Estetická povaha jeho vlastných diel nikdy nepredstiera, že by zakrývala svoj technický základ: kostra jeho sôch musí vždy zostať viditeľná. Zvarené kusy kovu, LED svetlá, mikroprocesory, ktoré riadia svetelné sekvencie, sú vždy viditeľné… až kým sa nevytratia z vnímania diváka a namiesto toho umožnia hre svetla a jeho pohybu rozvinúť sa a vyplniť jeho mentálny priestor.
Alain Le Boucher sa narodil v Paimpole v Côtes d’Armor v roku 1950. Žije a pracuje v Normandii.
Viaceré verejné a monumentálne zákazky pomohli jeho dielu stať sa známym, vrátane „La Coquille“, ktorú si objednalo mesto Remeš, a „Charlie“, ktorú si objednalo mesto Bourges.
Viac: https://www.alainleboucher.com a https://galeriewaltman.com/en/alain-le-boucher
![](https://institutfrancais.sk/wp-content/uploads/2025/01/Micha-Mraz-Pleasure-Huile-acrylique-et-asphalte-sur-toile-Oil-acrylic-and-asphalt-on-canvas-180-x-230-cm-70-x-90-in-2024-BD-537x428.jpg)
Michal Mráz
Michal Mráz je maliar samouk. Napriek tomu, že študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave odbor sochárstvo (dielňa prof. Meliša a doc. Hoffstadtera), maľba sa stala jeho hlavným výtvarným vyjadrovacím prostriedkom.
Mráz vo svojej tvorbe inteligentne prepája svet pouličnej kultúry a vysokého umenia. Tento prístup sa odráža aj v jeho technike – kombinácii tradičnej olejomaľby a akrylovej šablóny. Jeho tvorba je formálne a tematicky hybridná, často spája nesúrodé prvky do jedného celku.
Jeho najstaršie i najnovšie diela sa vyznačujú viacvrstvovým príbehom. Intenzita jeho obrazov spočíva v simultánnom pôsobení celku na oko diváka, ktoré nekonečne putuje od jedného motívu k druhému. Nepokoj či akási vnútorná neistota spojená s neschopnosťou uchopiť (dekódovať a pochopiť) realitu presýtenú vizuálnym šumom odkazuje na témy prítomné v Mrázovej novej sérii obrazov: fascinácia globalizáciou, spoločnosťou založenou na princípoch konzumu riadenou systémami, ktoré kontrolujú naše poznanie a život jednotlivca vo verejnej i súkromnej sfére.
Michal Mráz sa narodil v roku 1987 v Bratislave, kde v súčasnosti žije a tvorí.
Viac : https://www.saatchiart.com/mrazmichal a https://galeriewaltman.com/en/michael-mraz
![](https://institutfrancais.sk/wp-content/uploads/2025/01/Natalia-Simonova-Golden-Hour-2025-kolaz-z-hrdze-a-frotaze-olej-uhlik-200-x-180-cm-471x537.jpeg)
Natália Šimonová
Natália Šimonová absolvovala Akadémiu umení v Banskej Bystrici v roku 2020 (ateliér Rastislava Podobu), kde pokračuje v doktorandskom štúdiu u Jiřího Davida.
Autorka skúma koncept rozšírenej maľby, prekračuje hranice média a vytvára priestorové inštalácie, komunikuje s priestorom a aktívne zapája diváka. Kombinuje tradičné i menej bežné médiá, tradičné i niektoré menej konvenčné výtvarné techniky a postupy (uhlík, pastel, akryl, olej, trenie, koláž, dekoláž) a predovšetkým hrdzu, ktorá je pre jej tvorbu charakteristická. Natália Šimonová prechádza od figuratívneho k abstraktnému vyjadreniu na základe pozorovania krajiny.
Natália Šimonová sa narodila v roku 1995, žije a tvorí v Prašiciach a Banskej Bystrici.
Viac: http://www.works.io/natalia-simonova a www.instagram.com/nataliaasimonovaa/?hl=sk
Galéria Olivier Waltman
Od roku 2005 propaguje tvorbu etablovaných i začínajúcich umelcov z rôznych častí sveta. Ich umelecké postupy zahŕňajú maľbu, fotografiu, sochárstvo, dizajn a elektronické umenie. Galéria sa pre nich zaviazala vytvoriť platformu, ktorá im umožňuje prezentovať ich diela ako v parížskych výstavných priestoroch galérie i na viacerých medzinárodných veľtrhoch súčasného umenia.
Zriadenie rezidencie pre umelcov v Miami v roku 2019, otvorenie nového parížskeho priestoru v roku 2021 a kancelárie v Londýne v roku 2022 sú súčasťou záväzku galérie podnecovať umelecké výmeny a podporovať súčasnú tvorbu.
Galéria je členom združenia Comité Professionnel des Galeries d’Art (Francúzsko).
Viac: https://galeriewaltman.com
![](https://institutfrancais.sk/wp-content/uploads/2025/01/Galerie-view-03-537x239.jpg)