Festival OFF Bratislava s dielami trojice francúzskych umelcov
Online otvorenie festivalu z OD Dunaj 6. novembra 2020 o 18.00 na Facebooku OFF Bratislava.
Festival OFF je sprístupnený od 9. so 22. novembra 2020 v OD Dunaj, Námestie SNP, Bratislava.
11. ročník medzinárodného festivalu fotografie OFF Bratislava predstaví okrem iného programu diela až trojice francúzskych umelcov. Ako po minulé roky, i tentoraz sa festival uskutoční v priestoroch na poschodiach bývalého OD Dunaj.
Fotograf Vincent Ferrané na festivale OFF predstaví fotografie zo svojej série Milky Way (Mliečna cesta), ktorá vyšla i v podobe rovnomennej knihy fotografií v roku 2017 vo vydavateľstve Libraryman.
Festival predstaví takisto unikátny spoločný projekt umeleckej inštalácie „Scroll (Rolovanie)“ fotografky Louise Desnos a dizajnérky Sophie Taillet. Inštalácia bola realizovaná priamo organizátormi festivalu v Bratislave na základe technických nákresov od oboch autoriek.
Milky Way (Vincent Ferrané)
Milky Way je séria fotografií autorovej partnerky a ich prvého dieťaťa nasnímaných počas fáz materského dojčenia. Z obrazov matky a dieťaťa vyžaruje špecifická estetika vlastná správaniu sa pri dojčení, ktorá určuje geometriu tiel a priestoru, v ktorom sa nachádzajú. Symboly a odkazy (na klasické ikonické diela zobrazujúce dojčenie) sú uchopené v rozhodne aktívnej a modernej dimenzii. Z chvíľok každodenného života, prejavujúcich sa v dvojzmyselnom pôsobení drsnosti a lásky, sa vynára sila prepojenia medzi dvoma bytosťami ; z mlieka sa stáva, ako to bolo napísané v starej gréckej báji o „Mliečnej ceste“, stavebný prvok vesmíru.
Séria fotografií v knihe je prezentovaná chronologicky a pripomína denník písaný počas niekoľkých mesiacov: od prvého dňa materstva až po koniec materského dojčenia. Dojčenie sa zjavuje ako rytmus, ktorý sa postupne zapája do ostatných cyklov života, tých čo prebiehajú v prírode, do striedania ročných období, dňa a noci. Kniha fotografií sa otvára snímkou zmrznutej zimnej krajiny a uzatvára sa na jar. Obrázky odfotené v noci sú prezentované sériovým spôsobom (nasnímané v rovnakej kompozícii, s rovnakým svetlom) a dodávajú celej knihe štruktúru sťaby metronóm, ktorý udáva rytmus tomuto osobitému obdobiu života.
Vincent Ferrané sa narodil v roku 1974 na parížskom predmestí Créteil. Žije a pracuje v Paríži. Po absolvovaní vedeckých štúdií, sa začal venovať fotografií. Pravidelne pracuje pre francúzske i medzinárodné časopisy, pre ktoré na objednávku realizuje portréty, módnu i reklamnú fotografiu. Popri tejto práci rozvíja i svoje vlastné projekty charakteristické viacerými úrovňami čítania, v ktorých sa skutočnosť ozdobená znakmi otvára symbolickým a citlivým interpretáciám. Jeho projekt „Bienvenue (Vítaná)“ bol predstavený v podobe samostatnej výstavy v rámci známeho medzinárodného festivalu fotografie vo Francúzsku Fotografické stretnutia v Arles v roku 2015. Jeho série Milky Way (2017), Visitor (2018), Iconography (2019) a Every-day (2020) boli knižne vydané vo vydavateľstve Libraryman. Okrem festivalu OFF Bratislava, bude séria Milky Way v januári 2021 vystavená i dome fotografie Diechtohallen v Hamburgu.
Viac o autorovi a jeho diela na www.vincentferrane.com
Scroll (Louise Desnos a Sophia Taillet)
Fotografku Louise Desnos a dizajnérku Sophiu Taillet pri tvorbe spoločnej inštalácie s názvom „Scroll (Rolovanie)“ inšpirovala náhodná mizanscéna fotografií v uliciach a ich spolužitie s pouličným vybavením v podobe deformovaných, či inak poškodených vývesných plôch. Vo svojom projekte sa snažia o reinterpretáciu použitých fotografií v konfrontácii s kovovými štruktúrami a naopak.
Vychádajúc z tradičného prepisu reality cez (dvoj-rozmernú) fotografiu na jednej strane autorky vpisujú obrazy na ohybné materiály a vychádzajúc z funkčnosti objektov na strane druhej skúmajú zasa médium, s ktorým každá z nich pracuje, za účelom prepísať spoločnú víziu do výslednej inštalácie. Vytvorené štruktúry sa snažia s fotografiami vytvoriť jednoliaty celok za účelom lepšie odhaliť ich obsah a umiestniť ich do nového kontextu, s myšlienkou priblížiť sa k ich pôvodnému významu, ale takisto k pocitom, na ktoré sa odvolávajú.
Keď sa pôvodné materiály (formy a fotografie) stretnú, snažia sa prekročiť pomyselnú čiaru, prejsť of reality k fikcii. Napríklad portrét spiaceho muža, z ktorého sa stala stekajúca kaluž je bližší pocitu spánku než jednoduchá fotografia visiaca na stene. Podobné je to s fotografiou pokrčeného oceľového plechu vytlačenou na satén a poohýbanou zavesením na špeciálnu štruktúru. Autorky sa tak svojou spoločnou prácu pokúšajú o zrod nových fotografických obrazov prostredníctvom použitia scénických zariadení či dokonca umiestňovaním fotografií do konkrétnych situácií.