Uvedenie publikácií Veroniky Šikulovej a Márie Danthine Dopjerovej
Uvedenie publikácií „Nedeľné popoludnie na ostrove La Grande Jatte“ a „Francúzsko perom a štetcom“ od známych slovenských autoriek vychádzajúcich vo vydavateľstve SLOVART.

Štvrtok 10. apríla 2025
Francúzsky inštitút na Slovensku
Sedlárska 7, Bratislava
Nový román Veroniky Šikulovej – obálkou i názovom odkazujúci na známy obraz francúzskeho maliara – o úskaliach i radostiach manželského života a literárnou formou podané cestopisné reportáže z pera Márie Danthine Dopjerovej lákajúce vydať sa po stopách umelcov spätých s Francúzskom. Hoci žánrovo i obsahovo ide o rozdielne knihy, dve novinky Vydavateľstva SLOVART majú k sebe už na prvý pohľad blízko.
Publikácie Nedeľné popoludnie na ostrove La Grande Jatte a Francúzsko perom a štetcom však nespája len krajina galského kohúta a láska k umeniu, ale i čosi hlbšie a pevnejšie – priateľstvo ich autoriek. Pozorný čitateľ odkazy na spriaznenosť spisovateliek nájde i v samotných textoch. Oba sa totiž zrodili z ich spoločných potuliek Francúzskom. Aj preto budeme knihy uvádzať do života spoločne. Beseda s autorkami spojená s krstom kníh sa uskutoční vo štvrtok 10. apríla 2025 vo Francúzskom inštitúte na Slovensku.
Úlohy moderátorky sa zhostí literárna publicistka Ivana Zacharová, ukážky z textov prečíta slovenská herečka žijúca vo Francúzsku Jana Bittnerová, knihy pokrstí Miriam Pavlovičová, ktorá pôsobí ako lektorka slovenčiny na univerzite INALCO v Paríži. Večerom sa budú niesť tóny hudby J. S. Bacha v podaní popredného slovenského violončelistu Jána Slávika.
Podujatie bude prebiehať v slovenčine.

Veronika Šikulová : Nedeľné popoludnie na ostrove La Grande Jatte
Známa maľba Georgea Seurata s názvom Nedeľné popoludnie na ostrove La Grande Jatte sa tiahne chrbtami všetkých šiestich dielov českého vydania Proustovho Hľadania strateného času, preto, keď sa rozprávačka nového románu Veroniky Šikulovej Nedeľné popoludnie na ostrove La Grande Jatte jedného dňa na spomínaný ostrov vyberie, predstavuje si, že miesta jej budú povedomé, ľudia známi a že tu – alebo na niektorom inom mieste vo Francúzsku, kam tak často uteká pred povinnosťami, deťmi, manželom a vlastne i pred sebou – zistí, kým vlastne je. Lenže v živote nič nie je také jednoduché.
Čitateľ sa spolu s autorkou ocitá v Modre, v Grenoble i v Paríži, v sne, v paródii i v rozprávke, unášaný expresívnym rozprávaním o láske i povahe času, okoreneným nemalou dávkou humoru. „Spisovateľ musí okolo čitateľa trochu tancovať, tany tany, tany, čosi ako tango,“ píše Šikulová v úvodnej kapitole.
„Toto je však slovenské tango na európsku nôtu, nie je ťažké tancovať ho, skúsený harcovník čitateľ ľahko zvládne základné slovenské tango, tanečné figúry.“
Prijmete jej výzvu do tanca?
Publikáciu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mária Danthine Dopjerová: Francúzsko perom a štetcom
Rodáčka z Piešťan Mária Danthine Dopjerová už štvrťstoročie objavuje Francúzsko. Vydáva sa na potulky do viac i menej prebádaných zákutí tejto malebnej krajiny, necháva sa viesť jej vôňami a chuťou a znovu a znovu objavuje jej krásu, ale i ľudskú výnimočnosť. Svoje zážitky občas pretaví do slov a tie potom uvije do viet, aby zachytila intenzitu okamihov, ktoré by sa inak po čase zliali s všednosťou.
Autorkina predchádzajúca kniha Francúzsko krížom-krážom, ktorá vyšla v roku 2020 vo Vydavateľstve SLOVART, si získala srdcia čitateľov tým, s akou ľahkosťou dokázala sprostredkovať atmosféru Francúzska, jeho čarovných pekárničiek, slnkom zaliatych viníc i majestátnych katedrál.
Tentoraz sa autorka rozhodla vydať po stopách umelcov. V novinke Francúzsko perom a štetcom tak stretnete Balzaca, Zolu, Hemingwaya, Sartra, Simone de Beauvoir, Picassa a mnohých ďalších. Nečakajte však výpočet biografických údajov, suché fakty a návštevy zaprášených múzeí. V týchto literárnou formou napísaných cestopisných reportážach sa dotknete múrov, ktorých sa dotýkali géniovia minulosti, budete klásť lakte na stoly, za ktorými jedávali, budete sa zastavovať na rohoch ulíc, na miestach, kde sa stretávali a tajne i verejne milovali. Pretože „toto sú príbehy o tom, ako si miesta podávajú ruku s časom, ľudia s miestami, knižné príbehy s realitou. Príbehy, ktoré hovoria, že to, čo vidíme, je dôležitejšie ako to, čo sa na danom mieste nachádza.“