Prednáška pána Alaina Soubigoua "Ako sa pripomína Prvá svetová vojna vo Francúzsku?" (19. apríla 2016, 18.00)

Francúzsky inštitút na Slovensku Vás pozýva dňa 19. apríla 2016 o 18.00 na prednášku pána Alaina Soubigoua z Univerzity Sorbonne PARIS I pod názvom "Ako sa pripomína Prvá svetová vojna vo Francúzsku?"

Ako sa oslavuje Prvá svetová vojna vo Francúzsku?

Pripomínanie si Prvej svetovej vojny na Slovensku je komplexnou témou, keďže časť slovenských vojakov bojovala až do konca vojny po boku Rakúsko-Uhorska, zatiaľ čo druhá časť prešla na stranu spojencov a bojovala po ich boku v légiách.

Zdalo by sa, že vo Francúzsku v tejto téme panuje konsenzus, no i tu existujú rozdiely: medzi vojakmi, ktorí bojovali a trpeli 4 a pol roka na fronte a tými, ktorí padli do zajatia, boli zranení, či dezertovali. Medzi tými, ktorí bojovali v prvej línii a tými, ktorí zostali v zálohe. Medzi jednotkami bojujúcimi priamo vo Francúzsku a jednotkami v kolóniách. Medzi východným frontom a frontom v oblasti Dardanely.

Táto rôznorodosť spomienok dáva oslavám delikátny charakter, ovplyvnený i tým, či sa sa spomína v súkromí v rodine alebo na oficiálnej slávnosti. Storočnica v nás teda evokuje množstvo otázok, ktoré zaujímajú nielen historikov, ale aj všetkých obyvateľov.

 

Galéria Francúzskeho inštitútu, utorok 19. apríla 2016 o 18.00

Prednáška v českom jazyku!