Francúzski hudobníci Sophie Dervaux a Sélim Mazari na festivale Allegretto Žilina 2023
Medzinárodný festival vážnej hudby Allegretto Žilina je už tradične vitrínou mladých koncertných umelcov, víťazov najrenomovanejších svetových súťaží. Po minuloročnom koncerte trubkárky Lucienne Renaudin Vary a akordeonistu Féliciena Bruta, i aktuálny v poradí už 32. ročník (24. – 29. apríla) pozýva na komorný koncert s vynikajúcimi francúzskymi umelcami. Na pôde Domu umenia Fatra, sídla Štátneho Komorného orchestra Žilina, sa tak predstavia fenomenálna fagotistka Sophie Dervaux a klavirista Sélim Mazari.

Streda 26. apríla 2023 o 19.00
Dom umenia Fatra
Dolný Val 138/49, Žilina
Program
Robert Schumann: Fantasiestücke, op. 73 11´
Gustav Schreck: Sonáta pre fagot a klavír, op. 9 15´
Wolfgang Amadeus Mozart: Sonáta K 292 10´
Camille Saint-Saëns: Sonáta, op. 168 13´
Roger Boutry: Interférences I 9´
Sophie Dervaux
Sophie Dervaux je od roku 2015 prvou fagotistkou Viedenských filharmonikov a orchestra Viedenskej štátnej opery. Predtým bola hlavnou kontrafagotistkou Berlínskych filharmonikov. Je laureátkou mnohých prestížnych súťaží vrátane Medzinárodnej hudobnej súťaže ARD v Mníchove (2013) a Beethovenovho prsteňa v Bonne (2014). Ako sólistka vystupovala s renomovanými orchestrami, ako sú Viedenská filharmónia, Konzerthausorchester Berlin a Orchestre National de Lyon. Jej rozsiahly sólový repertoár zahŕňa diela Vivaldiho, Saint-Saënsa, Joliveta, Straussa, Mozarta, Hummela, Haydna, Paganiniho a ďalších. Sophie Dervaux vystupovala v najprestížnejších svetových koncertných sálach vrátane Parížskej filharmónie, Berlínskej filharmónie, Suntory Hall Tokio, Carnegie Hall New York, Royal Albert Hall Londýn.
V októbri 2022 vyšiel vo vydavateľstve Berlin Classics jej tretí album Bach-Haydn s dielami Johanna Christiana Bacha, najmladšieho syna Johanna Sebastiana, a Johanna Michaela Haydna, mladšieho brata Josepha Haydna. Na tejto nahrávke, realizovanej spolu s Mníchovským komorným orchestrom, pôsobí Sophie Dervaux ako fagotistka a dirigentka – rovnako ako na svojom druhom albume Mozart-Hummel-Vanhal (apríl 2022) s Mozarteum Orchestra Salzburg. Sophie Dervaux debutovala ako dirigentka v roku 2019 s Arménskym národným komorným orchestrom. Okrem Mozarteumorchester Salzburg a Mníchovského komorného orchestra dirigovala aj Orchestre Victor Hugo v Besançone, komorný orchester Les Sacqueboutiers a Komorný orchester Aichi, s ktorým okrem iného uviedla svetovú premiéru fagotového koncertu Félixa Dervaux v Shirakawa Hall Nagoya (JP). Dervaux-ovej debutový album Impresie z roku 2021, nahraný s klaviristom Sélimom Mazarim pre vydavateľstvo Berlin Classics, bol široko chválený tlačou a získal Cenu nemeckej nahrávacej kritiky. Ako komorná hudobníčka pravidelne vystupuje so svetoznámymi hudobníkmi a v roku 2020 nahrala spolu s Danielom Barenboimom a Emmanuelom Pahudom Beethovenovo Trio pre klavír, fagot a flautu pre Warner Classics. Okrem práce v orchestri a ako sólistka Sophie Dervaux vyučuje na Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien a vedie majstrovské kurzy na renomovaných konzervatóriách po celom svete. Od roku 2014 je „Püchnerovou umelkyňou“ a s nadšením sa usiluje o to, aby sa jej nástroj dostal do širšieho povedomia. Svoje hudobné vzdelanie začala štúdiom hry na gitare a klarinete a od roku 2003 hrá na fagote. Po školení na konzervatóriu vo Versailles študovala na Conservatoire National Supérieur de Musique v Lyone a na Hudobnej akadémii Hannsa Eislera v Berlíne. Potom nastúpila na Akadémiu Berlínskych filharmonikov (Karajanova akadémia). Medzi jej učiteľov patria Carlo Colombo, Jean Pignoly, Volker Tessmann a Daniele Damiano.
Sélim Mazari
„Hra Sélima Mazariho, vrcholná a majestátna, s dokonalým ovládaním vedy o akustike, otvára dvere snov“. Tento mladý francúzsky klavirista, ktorého po vystúpení s Debussyho Obrazmi (Paríž, Fondation Vuitton, jún 2018) pochválil novinár Alain Lompech, je už teraz považovaný za jedného z najlepších sólistov svojej generácie.
Bol nominovaný na cenu „Victoires de la Musique Classique 2018“ v kategórii mladých sólových inštrumentalistov.
Sélim Mazari sa narodil v roku 1992 v Garenne-Colombes na predmestí Paríža a na klavír začal hrať vo veku 5 rokov u jednej zo susediek svojich rodičov, Suzel Ginisty, žiačky vynikajúcej klaviristky Brigitte Engerer.
Urobil také zázračné pokroky, že bol v roku 2004 prijatý na konzervatórium študovať u Pierra Reacha, keď mal len 11 rokov. V lete 2003 sa zúčastnil na hudobnej akadémii v Nice, kde sa stretol s Brigitte Engererovou. Táto virtuózna pedagogička ho natoľko inšpirovala a ovplyvnila, že sa rozhodol pokračovať v štúdiu u nej. Jednohlasne ho prijímajú do jej triedy na Vyššom parížskom konzervatóriu, kde sa pod jej vedením zdokonaľuje až do jej predčasnej smrti v roku 2012. V štúdiu pokračuje u Claire Desert, ako aj u Reny Šereševskej, Michela Dalberta a Jeana-Clauda Pennetiera na akadémii vo Villecroze. Po absolvovaní konzervatória odchádza z Francúzska do Londýna, kde pokračuje v štúdiu na Royal College a začína pracovať s Dmitrijom Alexejevom. V Londýne sa stretáva s Avedisom Kouyoumdjianom, renomovaným pedagógom a priateľom Brigitte Engererovej, žiakom Dietera Webera a Stanislava Neuhausa, ktorý sa stáva jeho mentorom a pozýva ho zdokonaliť sa na Vysokú školu múzických umení vo Viedni.
K vrcholom Sélimovej sezóny 21/22 patria koncerty komornej hudby (Nantes – Folle journée, Piano à Lyon, Périgueux, Biot, aso.) s violončelistom Augustinom Dumayom, Arnoldovým sláčikovým triom a Modiglianiho kvartetom; turné s Mannheimským komorným orchestrom pod vedením Paula Meyera (Mannheim , Aix-en-Provence…. ); recitály v La Roque d’Anthéron, v opere v Toulone (ako aj 4 hands s ruským klaviristom Adi Neuhausom), la Grange de Meslay; dva klavírne recitály s priateľom Tanguyom de Williencourt (Švajčiarsko, Francúzsko), aso. V marci 2023 bude debutovať v parížskej filharmónii, kde zahrá Mozartov koncert č. 21 s ONDIF pod taktovkou Vasilija Sinaiského.
Jeho prvá nahrávka, Beethovenove variácie (pre vydavateľstvo MIRARE), nahraná v Lyone a produkovaná spoločnosťou Piano à Lyon, vyšla v januári 2020 pri príležitosti Folles Journées v Nantes, osláv 250. výročia Beethovenovho narodenia.
Chystá sa aj nové CD s Mozartovými klavírnymi koncertmi 12 a 14 s Mannheimským komorným orchestrom pod taktovkou Paula Meyera a 2 Mendelssohnove klavírne kvartetá so sláčikovým triom Arnold.
Je vynikajúcim interpretom komornej hudby, pravidelne hrá s klaviristom Michelom Dalbertom, violončelistom Victorom Julienom-Lafferièrom, huslistkou Raphaëlle Moreau, kvartetami Modigliani a Hermès, ako aj s flautistkou Josephine Olech (prvá cena Nielsenovej súťaže 2019 a prvá flauta Rotterdamskej filharmónie). Spolupracoval aj s violončelistami Yo-yo Ma a Henrim Demarquettom a s Artemis Quartet.
Užitočné odkazy
web: www.allegretto.sk
fb: https://www.facebook.com/allegrettozilina
instagram: https://www.instagram.com/allegretto_zilina/