Výstava Hommage à Chagall / Pocta Chagallovi /
Kolektívna výstava vyše 60 autorov, ktorá vznikla na základe výzvy Francúzskeho inštitútu pri príležitosti 40. výročia úmrtia Marca Chagalla (1887-1985).
Obrázok nižšie : ©Ľubica Malovecká : Letné popoludnie, 2025, akryl, 80 × 120 cm

Od 4. júna do 30. augusta 2025
Galéria Francúzskeho inštitútu na Slovensku (Galéria IFS)
Sedlárska 7, Bratislava
Vstup voľný
Vernisáž: streda 4. júna 2025 o 18.00 hod.
Pri príležitosti 40. výročia úmrtia Marca Chagalla (1887-1985), jedného z najvýznamnejších svetových umelcov, ktorí žili a tvorili vo Francúzsku v 20. storočí, a zároveň ako reakciu na inšpiratívny podnet, vyvolaný nedávnou rozsiahlou výstavou jeho tvorby v neďalekej viedenskej Albertine, Francúzsky inštitút na Slovensku ponúkol začiatkom tohto roka renomovaným i začínajúcim výtvarníkom možnosť zapojiť sa do výstavného projektu Pocta Chagallovi.
Odozva na túto výzvu bola naozaj výnimočná: spolu 75 autorov prihlásilo do projektu celkovo 120 diel. Výzvy sa zúčastnili profesionálni i neprofesionálni výtvarníci ako i študenti dvojice bratislavských stredných umeleckých škôl. Bohatý výber z prihlásených diel si budete môcť v galérii Francúzskeho inštitútu prezrieť v priebehu trojice letných mesiacov (jún-august).
Slovo kurátorky
Marc Chagall je jedným z najcharizmatickejších umelcov dvadsiateho storočia, ktorý svojím dielom podobne ako Picasso významne ovplyvnil vývin európskeho umenia. Narodil sa roku 1887 vo Vitebsku v skromnej židovskej rodine a hneď od detstva podľahol svetu farieb a magickému vnímaniu reality. Študoval v Petrohrade a v roku 1910 prišiel prvýkrát do Paríža, kde sa naplnil jeho sen o „meste svetla a slobody“. Zoznámil sa s parížskou bohémou, najmä so známymi literátmi a umelcami, a svojimi dielami veľmi skoro dosiahol úspech. V roku 1915 nakrátko prišiel do Ruska za svojou láskou Bellou, no v dôsledku vojny a revolúcie musel zostať a až v roku 1922 sa so svojou mladou rodinou usadil v Paríži, kde neskôr získal štátne občianstvo.
Chagallovu tvorbu od počiatku charakterizovala osobitá výtvarná reč, v ktorej sa prelínali zážitky, predstavy a fantázia. Znova a znova maľoval krajinu a spomienky svojho detstva, ktoré sa mu nezmazateľne vryli do duše. Maľoval rodný Vitebsk, jeho synagógy a kostoly, bizarné postavičky ľudí i zvierat vznášajúce sa v oblakoch i na strechách domov, milencov, muzikantov i cirkusantov, a celý život sa k týmto témam vracal. Je pozoruhodné, ako dokázal do svojej tvorby integrovať svoje židovské korene i poetiku slovanského folklóru, neskôr i realitu svojej novej francúzskej vlasti a kresťanskú tematiku. Cez metaforu a symboly vyjadril radosť i smútok, lásku aj sklamania, slnečné dni i temnú vojnovú drámu. Hoci v jeho tvorbe rezonujú vplyvy kubizmu i fauvizmu, nikdy sa s týmito smermi nestotožnil, vyvíjal sa ako solitérna osobnosť Parížskej školy a svojím dielom mal zásadný vplyv na rodiaci sa surrealizmus.
Napriek tragickým udalostiam, ktoré ho výrazne poznačili – obe svetové vojny, nádeje i drvivé sklamania ruskej revolúcie, útek pred fašizmom do USA, temer úplné zničenie európskeho židovstva, či náhla smrť milovanej ženy Belly – Chagall prežil krásny a plodný život a nadobudol medzinárodnú slávu. Bol všestranne nadaným umelcom, venoval sa maľbe, kresbe, grafike, rôznym formám ilustrácie, keramike aj tapisérii, scénickým i kostýmovým návrhom. Vytvoril aj množstvo monumentálnych diel: vitráže pre katedrály i budovu OSN, maľby na strope parížskej opery i Parlamentu v Jeruzaleme, a tiež dokázal svojimi veľkolepými biblickými motívmi naplniť Národné múzeum Marca Chagalla v Nice. Zomrel vo veku 98 rokov ako posledný žijúci majster európskej moderny a je pochovaný v malebnom mestečku Saint-Paul-de-Vence.
Marc Chagall výrazne ovplyvnil mapu európskej výtvarnej scény a jeho kolorizmus, neobyčajná poetickosť, ale najmä imaginatívny svet plný lietajúcich postáv mali významný vplyv i na nespočetných slovenských umelcov. Cyprián Majerník, Ľudovít Fulla, Imro Weiner-Kráľ, neskôr Ondrej Zimka, Ever Púček, Běla Kolčáková, z grafikov Albín Brunovský, Vladimír Gažovič, Katarína Vavrová a mnohí ďalší, najmä ilustrátori, našli v Chagallovej tvorbe nekonečný zdroj inšpirácie.
Chagallova výstava vo viedenskej Albertíne pri príležitosti 40. výročia jeho úmrtia predstavila diela z najvýznamnejších svetových zbierok a bola skutočnou kultúrnou udalosťou roka, ktorá prilákala nespočetných divákov aj zo Slovenska, umelcov nevynímajúc. Je preto celkom prirodzené, že výzva Francúzskeho inštitútu v Bratislave na prezentáciu diel s témou Hommage à Chagall, adresovaná umelcom, sa stretla s pozoruhodným a nečakaným ohlasom. Prihlásilo sa viac ako sedemdesiat autorov – umelcov, i neprofesionálnych výtvarníkov a reagovali i oslovení študenti stredných umeleckých škôl. Výsledok ukázal, že fenomén „Chagall“ je stále aktuálny a živý, oslovuje svojou spontánnosťou, magickou poetikou, spätosťou so slovanským folklórom, farebnou príťažlivosťou i kontrastom skutočnosti a fantázie, poetiky a drámy. Niektorých autorov oslovila Chagallova osobitá výtvarná reč, kolorit a vizuálne tvaroslovie postáv, iných metaforické bohatstvo jeho tvorby, jeho snové vízie vymykajúce sa zákonom reality. Inšpiráciou nebola len maľba, ale aj ilustrácie, vitráže, kostýmové návrhy či tapisérie. Väčšina diel vznikla na základe výzvy, no niektoré sú spontánnou reflexiu Chagallovho majstrovstva v celoživotnom tvorivom programe umelcov. Pozoruhodná je i kreativita, s akou sa zhostili tejto témy študenti stredných umeleckých škôl v Bratislave.
Mária Horváthová
Vystavujúci autori
Katarína Alexy Fígerová
Zuzana Bachoríková
Ján Berger
Xénia Bergerová
Daniel Bidelnica
Mária Bidelnicová
Andrej Botek
Zuzana Boteková
Katarína Carillo
Martin Dzurek
Milica Frimmerová
Zuzana Graus Rudavská
Jozef Griač
Stanislav Harangozó
Emília Hodasová
Ján Huňady
Marta Chabadová
Martin Kellenberger
Běla Kolčáková
Noémi Kolčáková
Mária Kovalčíková
Michal Laboš
Ľubica Malovecká
Kyra Matuštíková
Kristína Mésároš
Igor Mosný
Marcela Paulovičová
Katarína Poláková
Peter Pollág
Andrea Pistl Andrášová
Eva Richard
Dominika Sedláková
Alžbeta Sedliaková
Anna Sedliaková
Zuzana Schmidt
Ľubica Suchalová Harichová
Helena Sumbalová
Mária Eva Trajterová
Lukáš Vosátko
Ondrej Zimka
Milina Zimková
ako i študenti
Školy umeleckého priemyslu Sklenárova 7:
Liana Csápayová
Noémi Füsiová
Gréta Gešvantnerová
Mária Berta Gundová
Tamara Hájková
Nina Komňaťanová
Emma Kramárová
Matilda Anna Langerak
Hana Masárošová
Eliška Pernecká
Valentína Petrakovičová
Polina Piddubna
Alžbeta Skokanová
Sabrina Slámová
Kateryna Stadnichenko
Klaudia Šramková
Vanessa Štefanovičová
Daniela Vážna
a
Súkromnej školy umeleckého priemyslu animovanej tvorby Vlastenecké nám. 1:
Ela Jelenčiaková
Lea Kollárová
Zuzana Pálová
Partneri:
