Marec 2019: Mesiac Frankofónie na Slovensku

Už po piatykrát za sebou bude mesiac marec Mesiacom Frankofónie na Slovensku a ponúkne všetkým milovníkom francúzskeho jazyka a frankofónnych krajín pestrý kultúrny program. 

Toto celonárodné podujatie má za cieľ rozšíriť frankofóniu po celom Slovensku, od západu na východ, od Bratislavy, Nitry, cez Ružomberok, Banskú Bystricu, Zvolen, až do Prešova a Košíc. Podujatia Mesiaca Frankofónie sú určené milovníkom filmu, klasickej, či popovej hudby, umeleckých výstav, ako aj literatúry, gastronómie a diskusných prednášok.

Bratislava začne svoj Mesiac Frankofónie týždňom francúzskeho filmu Crème de la Crème, po ktorom bude nasledovať večer spoločenských hier. Od polovice marca bude galéria Francúzskeho inštitútu hostiť dvojitú komiksovú výstavu na tému ľudských práv a imigrácie. Francúzsky hovoriaci akademici a rečníci budú diskutovať o feminizme a literatúre, ako aj o diele Michela Houellebecqa, ktorý je jedným z najkontroverznejších a najprekladanejších autorov na svete. Zlatou bodkou bratislavského Mesiaca Frankofónie bude už tradične semifinále speváckej súťaže Spievam po francúzsky a koncert vychádzajúcej hviezdy francúzskeho elektronického popu Charles-Baptista.  

Mesiac Frankofónie na Slovensku organizuje Francúzsky inštitút na Slovensku, veľvyslanectvá členských a pozorovateľských krajín Medzinárodnej Organizácie Frankofónie (OIF) *, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky, slovenské školy a univerzity, Francúzska škola v Bratislave  a Francúzske Aliancie v Banskej Bystrici a Košiciach.

* Belgicko, Kanada, Maďarsko, Rumunsko, Švajčiarsko, Francúzsko a Slovensko

-

Všetky podujatia Mesiaca Frankofónie na Slovensku, nájdete na našom Facebooku.

-

-

Zoom na podujatia v Bratislave

Výstava "V tieni vlny" francúzskej maliarky Charlotte Denamur

Charlotte Denamur nad maľbou uvažuje ako nad fyzickým a zmyslovým zážitkom farieb a ich odrazov v priestore. Návštevníci tejto nezvyčajnej výstavy budú doslova pohltení do "hluku" farieb na bielych múroch Francúzskeho inštitútu. Tento spôsob vyjadrovania je v priamom vzťahu s rozmermi a objemom priestoru hosťujúceho výstavu, do ktorého jej maľba vniká, v ktorom sa rozťahuje, ukladá na zem, zdvíha, lezie po múroch a doslova ho obalí. Umelkyňa maľuje i na dlážku farebnými šťavami, po ktorých sa následne prechádza. Nešikovnosť a rôzne nehody sú súčasťou jej tvorivého procesu. Škvrna sa stáva motívom v slovníku Charlotte Denamur. Umelkyňa skúma fenomény zjavenia sa a miznutia a zvoláva aby sa dostavili, v náznakoch tváre, úst či ruky.

21. feb. – 18. mar., Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7 – vstup voľný

-

O knihách pri káve

Aj vy sa príďte porozprávať o vašich knižných srdcovkách po francúzsky s Jessie, dobrovoľníčkou z o.z. Bratislava Accueil.

4. mar, Francúzsky inštitút, Sedlárska 7, Bratislava - vstup voľný, registrácia vopred nutná cafe-bouquins@institutfrancais.sk

-

Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème 6. 

Týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème si medzi slovenskými kultúrnymi podujatiami už našiel svoje čestné miesto. Už po šiestykrát Crème de la Crème predstaví divákom v 21 slovenských mestách to najlepšie zo súčasnej francúzskej kinematografie a ponúkne bohatý výber francúzskych filmových lahôdok, ktoré potešia všetky chuťové poháriky. V rámci Týždňa francúzskeho filmu v Bratislave sa budeme tešiť aj návšteve dvoch významných hostí: Michela Ocelota, režiséra animovanej snímky "Dilili v Paríži", a herečky slovenského pôvodu Jany Bittnerovej, ktorá zažiarila v trpkej komédii "I Feel Good", po boku francúzskeho oscarového herca Jeana Dujardina.

6. – 12. mar., viac informácií: cremedelacreme.filmeurope.eu/

-

Medzinárodný deň práv žien: premietanie filmu "Bojovníčky slnka" v rámci Crème de la Crème 6.

Pozývame vás na premietanie filmu "Bojovníčky slnka" pri príležitosti Medzinárodného dňa práv žien, ktoré sa uskutoční 8. marca. O filme: Bahar, veliteľka jednotky Bojovníčky slnka, sa v Kurdistane chystá oslobodiť svoje mesto z rúk mužov v čiernom a dúfa, že získa späť svojho syna. Francúzska novinárka Mathilde prichádza, aby písala o ofenzíve a podala svedectvo o príbehu týchto výnimočných bojovníčok. Odkedy sa ich život dramaticky zmenil, všetky bojujú za to isté: za ženy, život, slobodu. V pôvodnej verzii, tit. CZ

8. mar. o 18:00,  Kino Film Europe, Štefánikova 25 – vstupné 4 €

-

Večer hier s FLEM a Bratislava Accueil

Priateľské stretnutie za stolom plným spoločenských hier v galérii Francúzskeho inštitútu. Príďte sa zabaviť s členmi francúzsky hovoriacich komunít FLEM (French Language Exchange Meeting) a Bratislava accueil. Na programe: veľa hier a zábavy, konverzácia po francúzsky s občerstvením.

11. mar. o 18.30, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7 – vstup voľný

-

ZRUŠENÉ: Názorová diskusia na tému "Ženy a Literatúra(y)“

V marci bude mesto Bratislava čestným hosťom na parížskom knižnom veľtrhu, ktorý je jeden z najvýznamnejších knižných veľtrhov na celom svete. Pri tejto príležitosti vzdáme úctu ženám – spisovateľkám, ktorých diela budú preložené do francúzštiny a budú predstavené v marci v Paríži, a budeme diskutovať o postavení žien v knižnom priemysle.

12. mar. o 17.00, Univerzitná knižnica, Ventúrska 11 – vstup voľný

-

Koncert klaviristu Maxima Zecchiniho

Francúzsky klavirista Maxime Zecchini predstaví v Bratislave svoj "Recitál pre ľavú ruku". Myšlienka tohto koncertu stojí na rovnomennom hudobnom diele francúzskeho skladateľa Mauricea Ravela (Concerto pour la main gauche). Tento klavírny koncert bol venovaný Paulovi Wittgensteinovi, rakúskemu klaviristovi povolanému do bojov Prvej Svetovej vojny,  počas ktorých prišiel  Wittgenstein o pravú ruku. VIAC

Program:

Skriabin: Prelúdium a nokturno opus 9 č.1

Verdi: Miserere, úryvok z opery "Trubadúr"

Massenet: Méditation de Thais

Ravel: sólová úprava Koncertu pre ľavú ruku gauche

Bellini: Casta Diva, úryvok z opery "Norma"

Schulhoff: Suita č. 3

14. mar. o 18.00, Mirbachov palác, Františkánske námestie 11 – vstup voľný (zarezervujete si miesto cez reservation@institutfrancais.sk)

 -

Filmový klub mediatéky: premietanie filmu "Wine Calling"

Dokumentárny film režiséra Bruna Sauvarda (2018) poskytuje divákom rebelský pohľad na svet vína. Všade vo Francúzsku, najmä v regióne Occitanie, sa veselí vinári pustili do výroby nevšedného vína, takého, aké ho majú radi: prirodzené, nezrelé, nezávislé a plné emócií.  V pôvodnej verzii, tit. EN

18. mar. o 18.30, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7 – vstup voľný

-

Stretnutia so spisovateľkou Rinny Gremaud, autorkou knihy  "Svet z imitovaného zlata"  

Dnes môžeme precestovať celý svet bez toho, aby sme mali dojem, že sme sa vôbec niekam presunuli... Touto myšlienkou sa nechala inšpirovať Rinny Gremaud vo svojej knihe "Svet z imitovaného zlata", ktorá čitateľov berie na výlet do piatich nákupných stredísk. Na pozvanie Švajčiarskeho veľvyslanectva na Slovensku spisovateľka predstaví a bude diskutovať o svojej knihe na viacerých fakultách.

 

  • 18. mar. od 10.00 do 11.30, Pedagogická fakulta UK, Moskovskej 3, miestnosť M317 – vstup voľný
  • 18. mar. od  16.00 do 17.30, Filozofická fakulta UK, Gondova 2  – vstup voľný
  • 19. mar. od 11.00 do 12.30, Fakulta aplikovaných jazykov na Ekonomickej Univerzite v Bratislave, Dolnozemská cesta 1 – vstup voľný  

-

Dvojitá výstava "Spirou, bojovník za ľudské práva" a "Komiks a imigrácia"

Všetci milovníci komiksov sa môžu tešiť až na dve komiksové výstavy:

- Výstava "Komiks a imigrácia: storočie dejín" rozpráva príbeh o úzkych väzbách medzi dejinami imigrácie a komiksu v 20. storočí.

- Výstava "Spirou, bojovník za ľudské práva" (s podporou Belgického veľvyslanectva), ktorej cieľom je rozšíriť hodnoty a princípy Všeobecnej deklarácie ľudských práv: otvorenosť, ochrana, odvaha, tolerancia, veľkorysosť.

21. mar. – 15. apr., Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7 – vstup voľný

-

Výstava "Všetka krása sveta v poézii"

V rámci svetového dňa poézie, Francúzska škola v Bratislave s potešením otvorí svoje brány všetkým milovníkom veršov, rýmov a grafických hier od začínajúcich frankofónnych básnikov.

21. mar. od 08:00 do 11:00 a od 15:00 do 17:00, Francúzska škola v Bratislave, Marie Curie Sklodowskej 1 – vstup voľný

-

Deň Chuť Francúzska

Na počesť tohto dňa: francúzska gastronómia! Navečerajte sa ako francúzski labužníci.

21. mar., www.goodfrance.com

-

Polynézske rozprávky

Francúzsky inštitút na Slovensku a občianske združenie Bratislava accueil pozývajú všetky deti od troch do šiestich rokov na rozprávkovú cestu do ďalekej Polynézie, plnej tropických dobrodružstiev!

22. mar. o 16:00, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7, vstup voľný, registrácia vopred nutná (biblio@institutfrancais.sk)

-

Kurz pečenia makarónov

Vedieť upiecť francúzske makaróny, tak to je umenie! Francúzska pekárnička na bratislavských Dlhých Dieloch Boulanger&Patissiere ponúka makarónový workshop, vďaka ktorému zvládne prípravu makarónov každý! Držitelia vernostnej karty Francúzskeho inštitútu IF Pass získajú naviac 10% zľavu na zápis. Workshop v angličtine.

23. mar. od 09:00 do 13:00, Boulanger&Patissiere, Ľudovíta Fullu 62, vstup 45 €, www.facebook.com/bpslava

-

Prednáška Mojmíra Maloveckého: "Kukučínové dojmy z Francúzska"  

25. mar. o 16:00, Pedagogická fakulta UK, Šoltésovej 4, miestnosť 5, vstup voľný

-

Prednáška Tivadara Palágyiho "Irónia a polyfónia v najnovších románoch Michela Houellebecqa"

26. mar. o 16:00, Pedagogická fakulta UK, Šoltésovej 4, miestnosť 5, vstup voľný

-

Kanadský večer

36-ročný Pierre-Paul Daoust, intelektuál s doktorátom z filozofie, je nútený pracovať ako doručovateľ, aby si mohol dovoliť slušný život. Jedného dňa, keď doručuje balík, stane sa svedkom nevydarenej lúpeže: dvaja mŕtvi a milióny, ktoré ležia na zemi. Pierre-Paul je konfrontovaný s dilemou, či nechať peniaze tak, alebo ich zobrať a utiecť.

Tento najnovší film Denysa Arcanda tematicky nadväzuje na Úpadok amerického impéria (1986) a Inváziu barbarov (2003). Má vtipný, ale dojemný pohľad, ako to len Arcand vie, na nadvládu peňazí v spoločnosti, kde sa zdá, že všetky ostatné hodnoty sa rozpadli. V pôvodnej verzii, tit. ENG-SK

27. mar. o 18:00, Kino Lumière, Špitálska 4 – vstupné 3 €

-

Rumunský filmový klub "Football infini"

V rámci Mesiaca Frankofónie na Slovensku pozýva Rumunské veľvyslanectvo na Slovensku všetkých nadšencov filmu na premietanie rumunského filmu Football infini od režiséra Corneliu Porumboiu. O filme: Laurentiu Ginghina žije v mestečku Vaslui v Rumunsku od roku 1972. Cez deň je úradníkom na prefektúre. V noci sa snaží vymyslieť nové pravidlá futbalu, ktoré by mali zvýšiť rýchlosť hry a znížiť počet faulov. Čo ak sa v Rumunsku pripravuje revolúcia futbalu? V pôvodnej verzii, tit. FR

27. mar. o 18.00, Francúzsky inštitút na Slovensku, Sedlárska 7 – vstup voľný

-

Regionálne semifinále súťaže "Spievam po francúzsky"

Spevácka súťaž „Spievam po francúzsky" doslova ospevuje francúzsky jazyk. Je určená všetkým tým, ktorí bývajú na Slovensku a ich materinským jazykom nie je francúzština. Ako každý rok, účastníci súťaže predstavia svoje piesne v trochu kategóriách: do 14 rokov, 15-17 rokov a viac ako 18 rokov. Výhercovia regionálneho západoslovenského semifinále poputujú do národného finále do Banskej Bystrice, ktoré sa uskutoční 4. mája.

28. mar. o 10:30, V-klub, Námestie SNP 12 – vstup voľný

-

Záverečný večierok: koncert Charles-Baptista

Francúzsky inštitút na Slovensku vás pozýva na jedinečný záverečný koncert Charles-Baptista, vychádzajúcej francúzskej popovej hviezdy. Tento mladý spevák je protikladom spevákov svojej vlastnej generácie: vďaka svojej charizme a prekypujúcej energii vám ukáže modernú tvár „variété française“. 

29. mar. o 20:00, Berlinka, Námestie Ľudovíta Štúra – vstup voľný

Organizátori

·         Francúzsky inštitút na Slovensku  

·         Francúzske veľvyslanectvo

·         Švajčiarske veľvyslanectvo  

·         Kanadské veľvyslanectvo

·         Belgické veľvyslanectvo  

·         Wallonie Bruxelles International

·         Francúzska Aliancia v Banskej Bystrici

·         Francúzska Aliancia v Košiciach

·         Maďarské veľvyslanectvo   

·         Rumunské veľvyslanectvo   

·         Ministerstvo zahraničných vecí SR

·         Univerzita Komenského

·         Filozofická fakulta UK  

·         Pedagogická fakulta UK 

·         Fakulta aplikovaných jazykov EUBA

·         Francúzska škola v Bratislave

·         Gymnázium Metodova

·         Bratislava Accueil

·         French Language Exchange Meeting

·         Boulanger et Patissière

Partneri podujatia

·         Crème de la Crème

·         Film Europe Media Company

·         V-klub

·         Chez Amélie

·         Orange

·         Megabooks

·         Oxford Bookshop

·         Jean-Louis David

·         Natacha Pacal Pâtisserie

·         La Vie En Rose

·         Sergent Major

Mediálni partneri

·         RTVS

·         Radio Devín

·         Radio Slovaquie Internationale

·         TV5 Monde

·         France 24